Biden’ı pas geçti, Trump’a gitti: Orbán ‘iyi arkadaşı’ ile Florida’da bir araya geldi

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, ‘iyi arkadaşı’ olduğunu söylediği ABD’nin eski başkanı Donald Trump ile Florida’da bir araya geldi. İkili, Trump’ın Palm Beach’deki evi Mar-a-Lago’da buluştu.

ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaretinde Başkan Joe Biden’ı ‘pas geçen’ Orbán, muhafazakar düşünce kuruluşu Heritage Vakfı’nda konuştu. Vakıfta yaptığı konuşmanın ardından sosyal medya platformunda paylaşımda bulunan Orbán, “Aileleri desteklemek, yasadışı göçle mücadele etmek ve uluslarımızın egemenliğini savunmak… Bunlar, Avrupa’nın muhafazakar güçleri ile ABD arasındaki işbirliğinin ortak zeminidir” ifadelerini kullandı. Kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçimlerine hazırlanan Trump’ın kampanya ekibi ise, ikilinin ‘Macaristan ve ABD’yi etkileyen konuları tartıştığını’ belirtti.

‘BAŞKAN SEÇİLSEYDİ BARIŞ OLURDU’

Trump’ın barışçıl bir başkan’ olduğunu söyleyen Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó da, “Donald Trump, 2020’de ABD Başkanı seçilseydi üçüncü yılına giren Ukrayna’daki savaş patlak vermezdi ve Orta Doğu’daki çatışma çok daha hızlı çözülürdü” açıklamasında bulundu.

‘TRUMP BUGÜN KİMİNLE BULUŞACAK BİLİYOR MUSUNUZ?’

Pensilvanya’da seçim mitinginde konuşan Biden ise, Orbán’ın Beyaz Saray’ı pas geçtiği ziyareti eleştirdi. ABD Başkanı, “Trump’ın bugün Mar-a-Lago’da kiminle buluşacağını biliyor musunuz? Açıkça demokrasinin işe yaramadığını düşündüğünü belirten Macaristanlı Orbán ile görüşecek” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x