Cemil Çiçek’ten AKP’ye ANAP göndermesi… ‘AKP neden kaybetti’

Türkiye 48 milyon seçmenle 31 Mart Yerel Seçimleri’ni tamamladı. Ancak seçim sonuçları, ülke ve partilerin gündeminde yerini korumaya devam ediyor. AKP’nin ilk kez 2. parti konumuna düştüğü yerel seçimlerle ilgili Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Konseyi üyesi Cemil Çiçek, Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin’e konuştu.

“AKP neden kaybetti?” sorusuna karşı, “Partinin MR’ı çekiliyor. Nerede kireçlenme var? Organ zaafı var veya yok. Bu birinci ayağıdır.” yanıtını veren Çiçek, 1989 ve 1999 seçimlerini örnek verdi. Bu seçimlerin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Çiçek, “Genel kanaatim şudur: Siyasetin yol haritasını tecrübe, deneyim belirler. Tecrübe de insanların, toplumların yaşadıklarından elde edilen bilgidir.” dedi.

AKP’nin ikinci parti konumuna düşmesinin nedeni olarak yöneltilen “Cemil Çiçek bu yenilgiyle biten son seçimi neye bağlıyor?” sorusunda ise Çiçek, tek bir nedenin olmadığını savundu. Çiçek, şunları paylaştı:

“Araştırmalarla ortaya çıkar. Tek bir neden olmaz. Her bölgeye her il, ilçeye göre değişir nedenler. Orta Anadolu’daki bir seçim kaybında birinci etken başkadır, Ege’de etken başkadır. Ayrı ayrı bakmak gerekiyor… Genel değerlendirme her yerde geçerliyse kazanılan yerleri nasıl kazandık? Bundan dolayı daha ayrıntılı bir çalışma lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x