Dikkat: Horlama ve uyku apnesi ilişkinizi bitirebilir!

BBC’ye konuşan Sinagapurlu kadın Arunika Selvam, evliliğinin başlarında ‘horlamanın’ normal bir durum olduğunu düşünüyordu ancak zamanla bu durumun hem kocasını hem de ilişkilerini zedelediğini fark etti.

Selvam evliliğindeki huzursuzluğu, “Ailem ve dostlarımla kocamın horlamasıyla ilgili espriler yapardım ama derinlerde bir yerde beni gerçekten kaygılandırırdı. Gece sık sık uyanırdı ve sabahları huysuz olurdu” cümleleriyle anlattı.

UYKU APNESİ NEDİR?

Yüksek sesli horlamak genelde Obstrüktif Uyku Apnesi (OUA) adı verilen bir rahatsızlıkla ilişkilendiriliyor. Uzmanlar OUA’sı olanların solunumlarının uyku sırasında tekrar tekrar durduğunu ve sonra yeniden başladığını söylüyor.

Bu rahatsızlıkta, boğaz duvarları gevşiyor ve darlaşıyor. Normal solunumu engelliyor ve yeterli oksijen alınamamasına yol açıyor.

İngiltere’deki James Cook Üniversite Hastanesi’nden solunum uzmanı Dr. Ramamurthy Sathyamurthy, uyku apnesi belirtilerinin çok farklı olabileceğini, hafiften, orta dereceye ve şiddetliye kadar değişebileceğini, ancak genelde zamanla kötüleştiğini söylüyor.

Sathyamurthy, tedavi edilmediği takdirde bu rahatsızlığın hem hastanın hem de partnerinin fiziksel ve ruhsal sağlığını etkileyebileceğini ve buna cinsel performansın da dahil oldunu belirtiyor.

UYKUSUZLUK BOŞANMASI

15 yıllık evli olan Arunika Selvam dünyanın kişi başına düşen en yüksek gelire sahip olan ülkelerden biri Singapur’da yaşıyor. Buna rağmen, yaşadıkları evde uyuyacak başka bir oda bulmak onun için bir seçenek değil.

Selvam, Singapur’da yaşam çok pahalı olduğu için misafir odasını kiraladığını da belirtiyor. Uykusuz geçen gecelerin ardından Selvam, horlama problemini kocasıyla konuşmaya karar verdi.

Eşi, hem babası hem de dedesi horladığı için, bunun gayet normal bir durum olduğuna inandığından, doktora gitmekte isteksizdi.

Selvam ayrıca, özellikle Asya ülkelerinde horlamanın erkekliğin bir işareti olduğuna inanıldığını vurguluyor.

ERKEKLER DAHA FAZLA HORLUYOR!

Britanya Horlama ve Uyku Apnesi Vafkına göre, İngiltere’de horlayan 15 milyon kişi var ve bu durum 30 milyon insanı, yani nüfusun neredeyse yarısını etkiliyor.

Vakfa göre horlayan erkeklerin sayısı, kadınların iki katı.

Ancak horlayanın kim olduğundan bağımsız olarak, bu durum çok dramatik sonuçlara yol açıyor ve ABD ile İngiltere’deki boşanmaların en büyük nedenlerinden biri olduğu söyleniyor. Fakat bunu destekleyecek somut veriler bulmak zor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x